اگر می‌خواهید با اولاکو بیشتر آشنا شوید 

دسته‌بندی نشده

چگونه به یک اولاکوبان تبدیل شویم

در این جا میخوایم بهتون یکم از نکاتی که مرتبط با “اولاکوبان” در اولاکو است بگیم.

اولاکو این امکان را در اختیار افرادی که موقعیت مناسب برای تعریف تجربه ای به یادماندنی (مثل تعریف تجربه شب نشینی در باغ شیرازی توسط یک فرد بومی) و یا افرادی که تجربه، مهارت و دانش خاصی در حوزه های مختلف از جمله سفر، آشپزی، ورزش، سلامت و دارند، قرار می دهد تا تجربه خود را در قالب یک برنامه با بقیه به اشتراک بگذارند و از این طریق کسب درآمد کنند.

اولاکوبان کیست

ما در اولاکو به افرادی که می‌خواهند تجربه خود را در قالب یک برنامه جالب و جذاب با بقیه به اشتراک بگذارند، “اولاکوبان” می‌گیم. یعنی کسی که اجرا کننده تجربه است، اولاکوبان کسی است که تجربه را تعریف و اجرا می کند.

چطور یک اولاکوبان شویم

گام اول افرادی که مشخصات ذکر شده را داشته باشد میتوانند به راحتی از طریق اولاکو با تکمیل کردن پروفایل و تعریف تجربه ای که مدنظر دارند یک اولاکوبان باشند تا بتوانند بعد از تایید برنامه تجربه، آن را اجرا کنند.

اولاکوبان ها میتوانند در حوزه های مختلفی بنی بر مهارت و تجربه اشون تجربه تعریف کنند. حوزه هایی که در حال حاضر اولاکو بر روی آن تاکید دارد در ادامه به همراه مثال آورده شده است.

سفر:

سفر را می توان به دو صورت تعریف کرد. سفر در محل و سفری که مبدا و مقصد متفاوتی دارد.

منظور از سفر در محل را با یک مثال شفاف تر میکنیم. فرض کنید یک مسافر قصد سفر به شهر زیبای قزوین را دارد. اولاکوبان هایی که ساکن قزوین هستند و یا شهرستان و روستاهای اطراف قزوین، می توانند سفرهای جذاب درون شهری برای این مسافر ها در نظر بگیرند. به طور مثال روستا خونان که در نزدیکی قزوین قرار دارد جزو روستاهایی است که کمتر کسی آن را میشناسد و شخصی که در آن روستا زندگی میکند و یا به خوبی این روستا را میشناسد میتواند تجربه یک روز زندگی در خونان را با یک برنامه جذاب به عنوان یک اولاکوبان تعریف کند.

آشپزی و غذا

افرادی که غذای محلی و بومی خودشان را به طور حرفه ای درست میکنند می توانند تجربه ی پختن غذا را حتی در منزل خودشان تعریف کنند. این باعث می شود افراد نه تنها در فرآیند پخت غذا دخیل باشند بلکه با فرهنگ و مدل زندگی مخصوص به آن شهر یا روستا هم آشنا بشوند.

این حوزه فقط به غذاهای محلی ختم نمی شود و هر هنر آشپزی و شیرینی پزی دیگری هم شامل میشود. کافیست شما بخواهید که این مهارت را با بقیه به اشتراک بگذارید و کسب درآمد داشته باشید.

به طور مثال، بتول خانم اهل قزوین است و قیمه نثار خیلی خوشمزه ای درست میکنه، بتول خانم این مهارت اش را به مدت سه ساعت با ظرفیت پنج نفر در خانه اش با بقیه به اشتراک میگذارد.

ورزش و سلامت

افرادی که به طور حرفه ای ورزش میکنند میتوانند در تجربه ای چند ساعته این حرفه رو به صورت برنامه ای خاص در اختیار افراد علاقه مند قرار دهند.

مثل یوگا در کنار شکوفه های باغ گیلاس، مدیتیشن کنار رودخانه،مسابقه بوکس در کویر

افرادی که به طور تخصصی در کاری مشغول هستند میتوانند تجربه ی یک روزه کار در حوزه ی خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. مخاطب این دسته می تواند افرادی باشند (مانند کسانی که در مرحله انتخاب رشته دانشگاهی هستند) که مطمئن نیستند کدام مسیر شغلی را باید انتخاب کنند این کار باعث می شود که آنها با واقعیت و مدل کاری آن حوزه تخصصی بیشتر آشنا بشوند. ختی ممکن است بعضی افراد فقط دوست داشته باشند یک روز تجربه نجاری کردن، کار کردن در کافه را داشته باشند و هدف صرفا تجربه کردن یک روزه باشد.

مهارت داشتن در حرفه ی هنری  از جمله عکاسی، مستند سازی، تئاتر، موسیقی، هنرهای دستی و.. این مهارت ها را میتوانید در قالب برنامه ای جذاب و کوتاه با بقیه به اشتراک بگذارید و آنها را در فرآیند انجام کار دخیل کنید تا آنها هم تجربه ای از کاری که شما می‌کنید تا داشته باشند.

بعضی از افراد این تجربه ها را فقط به چشم یکبار امتحان کردن میبینند ولی بعضی دیگر حتی ممکن است بعد از تجربه کردن یک تجربه ای بخواهند آن را به طور حرفه ای ادامه دهند.

نکات مهم در ساخت یک تجربه فوق‌العاده

اولاکوبان برای اینکه بتواند تجربه ی خوبی ارائه بده باید نکاتی را در نظر بگیره که در ادامه به بعضی از آنها اشاره میکنیم.

طراحی در راستای امنیت

وقتی که دارید برای تجربه ای که میخواین بسازید برنامه ریزی کنید باید مواردی که ممکن است باعث به خطر انداختن ایمنی و سلامت بشن و در نظر بگیرید که لازمه اش این هست که در مورد کلیه قوانین (محلی، شهر و) اطلاعات داشته باشید و برای اطمینان داشتن از سلامت مهمان های خود برای تجربه هایی مثل سفر و کمپ و دیگر تجربه هایی که ممکن است تهدید هرچند کوچک برای امنیت و سلامت مهمان داشته باشد، مهمان های خود را بیمه کنید.

برای اینکه بیشتر متوجه چالش های این چنینی بشید، بهتر است که یکبار از اول تا آخر روند واتفاقاتی که قرار است در  تجربه ای که ساختید، داشته باشید را برای خودتان و مهمان فرضی که دارید مرور کنید و در نظر بگیرید که چه مواردی را باید در تعریف تجربه ی خودتون ذکر کنید.(مثلا در بعضی از تجربه ها ممکن است قبل از شروع تجربه لازم باشه که آموزش اولیه ای به تجربه گر(اولاکوران)های خود بدین و یا اینکه افرادی باید در تجربه شما شرکت کنند که دانش متوسطی از حوزه ی که در آن تجربه تعریف میکنید داشته باشند.)

توضیحات دقیقی از اجرای تجربه تون بگید

اگر به خوبی از روند اتفاقاتی که قرار هست در تجربه تون داشته باشید توضیح بدید و مواردی مثل لوازم مورد نیار،  امکانات و نیازهای فردی اولیه و رو ذکر کنید، مهانی که درخواست شرکت در تجربه شما داره میدونه که چه آمادگی هایی رو باید داشته باشه که این باعث میشه روند کار برای شما هم راحت تر بشه.

میتونید خودتون رو جای کسی بذارید که برای اولین بار قرار هست تجربه که ساختید رو به کمک شما تجربه کنه. مثلا در نظر بگیرید که تجربه ای که ساختید نیازمند فعالیت سنگین هستش؟ اگر فردی مریضی یا آلرژی خاصی داشته باشه باید شرکت کنه و یا اینکه اگر شرکت کنه جه راه حلی براش وجود داره؟

این نکته را در نظر در نظر بگیرید که متنی که برای تجربه خودتان می نویسد در عین اینکه توضیحی کلی و از روند برنامه تجربه داشته باشد باید جذاب و کنجکاو کننده باشه که خواننده را جذب کند تا در نهایت مشتاق به شرکت در برنامه شما باشد.

مهمان های خودتون رو جلوتر از اینکه ببینیدشون بشناسید

شما میتونید به کمک دشبوردی که ما در اختیارتون قرار میدیم با مهمان هایی که تجربه شما رو خریداری کردن آشنا بشید و در ارتباط باشید تا مسئله های دیگه ای که به طور خاص به افرادی که حتما قرار هست با شما همراه باشن مربوط هستش را باهاشون در میون بذارید.

میتونید روز قبل از شروع تجربه اتون به همه افرادی که قرار هست با شما بیان مسیجی برای یادآوری و ذکر نکات مهم بدید

چهارم) اولاکوبان هایی که میخواهند تجربه سفر تعریف کنند به این صورت که شهر مبدا و شهر مقصد متفاوت باشد و در واقع رفت و آمد تجربه گرها از مبدا شهر تا مقصد که شهری دیگر می باشد بر عهده اولاکوبانی که تجربه سفر را تعریف میکند باشد اولاکوبان باید حتما مدرک مرتبط با برنامه اش که می تواند طبیعت گردی یا تورلیدری و یا گردشگری باشد را می بایست داشته باشد و در قسمت پروفایل آن را بارگزاری کند.

پنجم)  اگر مشکل خاصی برخوردید ما اینجا هستیم تا بتونیم 24/7 کمک و راهنماییتون کنیم

با اینکه نمیشه گفت که هیچ گونه ریسکی و خطر احتمالی در اجرای تجربه ها نیست ولی ما تلاش میکنیم که هم اولاکوبان ها و هم تجربه گر(اولاکوران)ها لحظات خوشی رو داشته باشن. این مسئله برای کسی که میزبانی تجربه رو به عهده داره خیلی مهم هستش، ما میخوایم مطمئن بشیم که میزبان حس خوبی از به اشتراک گذاشتن تجربه اش دارد.

عضویت در خبرنامه بلاگ اولاکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *